درباره انگلستان

صفر تا صد تحصیل در انگلستان

موسسات آموزشی انگلستان از محبوب ترین موسسات در سراسر جهان هستند. هر ساله بیش از 200000 دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل انگلستان را انتخاب می‌کنند. علاوه بر این، انگلستان، بزرگترین کشور بریتانیا، تاریخ و فرهنگ منحصر به فردی دارد که شایسته‌ی کاوش است.


انگلستان جزیره‌ای است که در شمال غربی اروپا و در قسمت جنوبی بریتانیای کبیر قرار دارد. در واقع انگلستان بزرگترین کشور بریتانیا است است و گاهی اوقات، به اشتباه، در اشاره به کل بریتانیا استفاده می شود. این نه تنها نادرست است، بلکه می تواند باعث آزار مردم سایر نقاط بریتانیا مثل اسکاتلند و ولز شود. نزدیک به 84 درصد از جمعیت بریتانیا در انگلستان زندگی می کنند که عمدتاً در شهرهای بزرگ و کلان شهرها قرار دارند.  پایتخت انگلستان لندن است و شهرهای مهم دیگر آن عبارتند از: بیرمنگام، منچستر، شفیلد، لیورپول و لیدز در شمال انگلستان.

انگلستان یکی از متنوع‌ترین، آزادترین و چند دینی‌ترین (Multi-Faith) کشورهای اروپایی است و مردم می‌توانند مراسم مذهبی خود را آزادانه انجام دهند. در این کشور، مورد تبعیض قرار گرفتن کسی بر اساس مذهب، رنگ پوست، نژاد، قومیت، جنسیت، سن، جنس یا گرایش جنسی غیرقانونی است.

زبان اصلی انگلستان انگلیسی (British English) است که گویش و بعضی از کلمات به‌کاررفته در آن با انگلیسی آمریکایی یا استرالیایی فرق می‌کند. علاوه بر این، در بخش‌های مختلف این کشور نیز لهجه و شیوه‌ی خاصی از انگلیسی صحبت می‌شود.


اختلاف زمانی انگلستان با ایران


انگلستان در منطقه زمانی اروپای غربی قرار دارد و از قوانین زمانی اتحادیه اروپا پیروی می‌کند.  وقتی ساعت تابستانی بریتانیا (BST) استفاده نمی شود، گرینویچ (GMT) یا همان زمان استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد  که ۱ ساعت عقب‌تر از ‌‌BST است.

اختلاف زمانی انگلستان با ایران ۵/۳ ساعت است و از آنجایی که ایران در شرق منطقه‌ی گرینویچ قرار دارد ۵/۳ ساعت از انگلستان جلوتر است.


واحد پول انگلستان


پول ملی بریتانیا پوند استرلینگ (نماد: £) است که به 100 پنس (نماد: p) تقسیم می شود.  شما می‌توانید اسکناس‌های 50 پوندی، 20 پوندی، 10 پوندی و 5 پوندی، و سکه‌های 2 پوندی، 1 پوندی، 50 پنسی، 20 پنسی، 10پنسی، 5 پنسی، 2 پنسی و 1پنسی دریافت ‌کنید. مکان های زیادی در بریتانیا وجود دارد که می توانید پول خود را به پوند تبدیل کنید: 

دفاتر صرافی

فرودگاه‌ها و ایستگاه های راه آهن اصلی

بانک ها

آژانس های مسافرتی 

دفاتر پست 

اسکاتلند و ایرلند شمالی اسکناس‌های پوند استرلینگ خود را منتشر می‌کنند که ارزشی برابر با اسکناس انگلیسی دارد. می‌توانید از پول انگلیسی و اسکاتلندی را در هر کجای بریتانیا استفاده کنید (اگرچه اسکناس 1 پوندی اسکاتلند خارج از اسکاتلند پذیرفته نمی‌شود). 


آب وهوا در انگلستان


آب و هوا در انگلستان به دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور به سرعت و به طرزی غیرقابل پیش بینی تغییر می‌کند.  سردترین ماه‌های سال معمولاً بین دسامبر و مارس است، در حالی که گرم‌ترین ماه‌ها بین ماه می تا آگوست متغیر بوده و در طول سال ابری و بارانی اند. برخلاف آنچه غالبا تصور می‌شود، در اکثر شهرهای انگلستان ریزش برف و باران کمتری نسبت به شهرهای اروپایی دیگر دیده می‌شود.

مراحل تحصیل در انگلستان

چرا انگلستان برای تحصیل ؟


مدارک تحصیلی ارائه شده در انگلستان در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده و در رزومه‌ی شما عالی به نظر می‌رسد. علاوه بر این، می‌تواند شانس پیدا کردن کار را برای شما بالا ببرد. بعد از ایالات متحده‌ی آمریکا، انگلستان اولین رتبه را از لحاظ کیفیت آموزشی به خود اختصاص داده است.

همچنین،دوره‌های آموزشی در انگلستان کوتاه‌تر از سایر کشورها هستند. به طور مثال، دوره‌ی لیسانس در انگلستان معمولا ۳ ساله است درحالی که در کانادا و آمریکا این دوره به ۴ سال می‌رسد.

انگلستان فرهنگ‌ها، غذاها و علایق مختلف را در خود دارد. با زندگی در حین تحصیل در انگلستان، شما نه تنها در مورد فرهنگ این کشور، بلکه درباره‌ی دیگر کشورها و فرهنگ‌ها نیز می‌توانید یاد بگیرید.نظام تحصیلی انگلستان

سیستم آموزشی در انگلستان شامل مراحل زیر است:

   • آموزش ابتدایی – ۵ تا ۱۱ سال
   •  آموزش متوسطه – ۱۱ تا ۱۶ سال
   • آموزش پیشرفته (Further Education) – ۱۴  تا ۱۶ سال

کالج‌های ارائه دهنده‌ی این دوره‌ها برای تجهیز دانش‌آموزان به مهارت‌های خاص فنی و شغلی طراحی شده‌اند و بنابراین ممکن است شانس کاریابی آنها را افزایش ‌دهند.

  • آموزش عالی (Higher Education) – بالای ۱۸ سال
 • تحصیلات مقدماتی (Undergraduate Courses)
 • تحصیلات تکمیلی (Postgraduate Courses)دوره‌های تحصیلات مقدماتی در انگلستاندوره

مدت زمان

دیپلم یا گواهینامه ملی آموزش عالی (HNC) /(HND)

۱ تا ۲ سال

گواهینامه‌ها یا دیپلم‌های آموزش عالی (Cert HE/ Dip HE)

۱ تا ۲ سال

مدرک پایه (Foundation)

·        مدرک پایه یک مدرک آموزش عالی است که در آن مطالعات کار محور انجام می‌شود.

۶ ماه تا دوسال

لیسانس

۳ سال

دوره‌‌ی تحصیلی ساندویچ

۴ سال تحصیل و ۱ سال کارآموزی

دوره‌های یکپارچه (که در آن مدرک فوق لیسانس به عنوان اولین مدرک اعطا می شود)

۴ سالتوجه کنید که دوره های کوتاه‌تر اغلب معادل سال های اولیه یک مدرک لیسانس کامل سه یا چهار ساله است. شما فقط در صورتی فارغ التحصیل سطح 6 یا Honors Level خواهید بود که یک دوره کامل سه یا چهار ساله‌ی لیسانس را بگذرانید.

دوره‌های تحصیلات تکمیلی در انگلستان


دوره

مدت زمان

گواهینامه و دیپلم تحصیلات تکمیلی (PG Cert/PG Dip)

۹ تا ۱۲ ماه

فوق لیسانس

۱ سال

فوق لیسانس - ریسرچ

۲ تا ۳ سال


آموزش ابتدایی و متوسطه در انگلستان اجباری است. در پایان دوره‌ی متوسطه، دانش‌آموزان طیف وسیعی از انتخاب‌ها را دارند. در اینجا لازم است این سوال را بپرسیم که:

تفاوت کالج و دانشگاه در انگلستان چیست؟

در بیشتر سیستم‌های آموزشی در جهان، دانش‌آموزان پس از اتمام دوره متوسطه به دانشگاه می‌روند. این در حالی است که فارغ التحصیلان دبیرستان در انگلستان گزینه‌های بیشتری در پیش دارند. آن‌ها می‌توانند بلافاصله شغلی پیدا کنند، در دوره‌های تحصیلات پیشرفته شرکت کنند تا مهارت‌های خاص مورد نیاز برای یافتن شغل مورد نظر خود را کسب کنند و یا اگر A-Level یا Foundation را گذرانده باشند، مستقیماً به دانشگاه بروند.

دانشگاه در انگلستان یک سازمان آموزشی شناخته شده است که حق قانونی صدور مدرک تحصیلات عالی را دارد.  به طور معمول، برنامه های تحصیلی در دانشگاه های انگلستان شامل مدارک زیر می شود:

o مدارک لیسانس
o مقاطع تحصیلات تکمیلی

 با این حال، توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها در بریتانیا کالج‌هایی نیز دارند که دوره‌های آموزشی مانند  Foundationرا برای آماده‌ سازی دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه ارائه می‌دهند. موسسات آموزش عالی در انگلستان همان دانشگاه‌ها هستند. 


کالج، بر خلاف دانشگاه، یک موسسه آموزشی است که دوره‌های آموزشی بیشتری را ارائه می‌دهد. اگر بگویید "من دانشجوی کالج در انگلستان هستم" آنها حدس می‌زنند که شما یا در یک دوره حرفه‌ای شرکت می کنید یا در حال گذراندن دوره‌ی A-level برای ورود به دانشگاه هستید.  مدارک تحصیلی کالج در انگلستان شامل موارد زیر است:

دیپلم
مدارک پایه (Foundation)
گواهی عمومی آموزش متوسطه
GCSE گواهی ملی آموزش عالی
HNC دیپلم ملی آموزش عالی
HND دیپلم بین‌المللی

 دوره‌های کالج در انگلستان برای آموزش دانش‌آموزان برای رسیدن به سطح معینی از مهارت‌ها و دانش در یک زمینه خاص طراحی شده‌اند که باعث می‌شود آنها بتوانند شغلی پیدا کنند یا آمادگی تحصیلی برای ورود به دانشگاه را کسب کنند. بر خلاف دانشگاه که به طور مساوی در مهارت‌های عملی و تئوری متمرکز است، دوره های کالج در انگلستان توجه بیشتری بر مهارت‌های عملی دارند. این عمدتاً به این دلیل است که اکثر دانشجویان در انگلستان کالج را انتخاب می کنند تا در مدت زمان کوتاهی بتوانند کار پیدا کنند و استخدام شوند. معمولاً یک دوره آموزشی پیشرفته در کالج یک تا دو سال تمام وقت طول می‌کشد. اگر زمان محدودی دارید یا مشغول به کار هستید، انتخاب کالج‌های انگلستان می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای شما باشد، چرا که برنامه‌های تحصیلی منعطف و پاره وقتی در آن‌ها ارائه می‌شود.

برنامه‌های Pathway

این‌ برنامه‌ها دوره‌های مقدماتی برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها هستند که به  به دو صورت A-Levels یا Foundation هم از کالج‌ها و هم از برخی دانشگاه‌ها ارائه می‌‌شوند. در صورتی که پس از اتمام دبیرستان قصد پذیرش در دانشگاه‌های انگلستان را داشته باشید گذراندن یکی از این دو برنامه‌ها اجباری است.

تفاوت دوره‌های Foundation با A-Level چیست؟


تمام دانشگاه‌های انگلستان A-Level را می پذیرند. 
اگر A-Level را بگذرانید، انتخاب های بیشتری در مورد اینکه چه دانشگاهی بروید و چه دوره هایی در دانشگاه را بخوانید خواهید داشت.
همه‌ی دانشگاه‌ها مدرک Foundation را قبول نمی‌کنند. به طور مثال، دانشگاه‌هایی مانند آکسفورد، کمبریج، LSE، امپریال و سنت اندرو این مدرک را قبول نمی‌کنند.
برای برخی از رشته‌ها مانند پزشکی، دانشگاه‌ها فقط A-Level را می‌پذیرند. 
دوره‌های Foundation اغلب برای دانشجویان بین‌المللی طراحی می شود و شامل دروس زبانی مانند آیلتس و EAPاست.
دوره‌ی Foundation به طور کلی کوتاهتر است و معمولا ۹ ماه طول می‌کشد. البته برخی از کالج‌ها مانند سنت اندرو دوره‌های فشرده‌ی ۶ یا ۷ ماهه نیز ارائه می‌دهند.
در دوره‌ی Foundation، دانش‌آموزان عموماً نیازی به گذراندن طیف موضوعاتی که در A-Level مورد نیاز است را ندارند.

مدارس

مدارس انگلستان به دو دسته‌ی دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. مدارس دولتی برای افراد دارای پاسپورت انگلیسی رایگان بوده اما ثبت نام در مدارس خصوصی انگلستان نیازمند پرداخت شهریه است. مدارس خصوصی شامل مدارس زیر می‌باشد:


مدارس روزانه (Day School)

مدارس شبانه روزی (Boarding School)

سال تحصیلی در انگلستان از ابتدای سپتامبر شروع می شود. بیشتر مدارس ابتدایی در انگلستان بین ساعت 08:30 تا 08:50 صبح، از دوشنبه تا جمعه شروع می شود و بین ساعت 15:30 تا 16:00 بعد از ظهر به استثنای جمعه به پایان می رسد.  روزهای جمعه معمولا چند ساعت زودتر از معمول به پایان می رسد.

اطلاع‌رسانی Covid-19:

ساعت شروع و پایان کلاس‌ها بسته به مدرسه ممکن است متفاوت باشد. پایه‌های تحصیلی یک مدرسه می‌توانند ساعت شروع و پایان متفاوتی داشته باشند تا در به حداقل رساندن خطر انتقال ویروس کرونا کمک کنند.


کالج

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های انگلستان


پذیرش در مقطع لیسانس (Undergraduate):

درخواست‌ها برای پذیرش در مقطع لیسانس از طریق وب‌سایت UCAS  ارسال می‌شوند. اکثر دانشگاه ها فقط از طریق سیستم UCAS درخواست شما را می پذیرند.  این مراحل به شرح زیر است:

ثبت نام در سایت  UCAS

اپلای برای برای حداکثر پنج برنامه‌ی آموزشی، در یک یا چند دانشگاه مختلف

تکمیل اطلاعات شخصی

پیوست کردن مدارک تحصیلی و مالی

بیانیه‌ی شخصی (Personal Statement)

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است به آزمون‌های اضافی مانند UCAT یا BMAT برای پزشکی یا LNAT برای رشته‌ی حقوق نیاز داشته باشند. می توانید قبل از ارسال نسخه نهایی درخواست پذیرش خود را ذخیره کرده و هر چند بار که دوست دارید به آن بازگردید.


پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا(Postgraduate):

 دانشجویان متقاضی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می توانند مستقیماً برای دانشگاه انتخابی خود درخواست دهند. اکثر دانشگاه ها به شما اجازه می‌دهند درخواست خود را در طول سال ارسال کنید، اما برخی از دوره های تحصیلی دارایی ددلاین خاصی هستند. این مراحل به شرح زیر است:


از طریق سیستم UKPASS اقدام کنید. می‌توانید تمام مشخصات خود را به صورت آنلاین پر کنید و مدارک مورد نیاز مانند کپی پاسپورت و گواهی های تحصیلی قبلی را اسکن و بارگذاری کنید.

متقاضیان دکترا معمولاً باید استاد راهنما نیز از دانشگاه انتخاب کنند.


مدارک مورد نیاز برای پذیرش

شناسنامه

کارت ملی

گذرنامه

مدارک صلاحیت زبان انگلیسی

کپی گواهی‌های مدرک/دیپلم 

ریز نمرات تحصیلی

توصیه نامه (در صورت لزوم)

همچنین ممکن است از متقاضیان پذیرش در مقطع فوق لیسانس یا دکترا خواسته شود که یک پروپوزال تحقیقاتی ارائه دهند


در برخی موارد، دانشگاه‌ها ممکن است مدارک دیگری را نیز از شما درخواست کنند.

مدرک زبان مورد نیاز:

از آنجایی که در دانشگاه‌های انگلستان دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند شما می‌بایست سطح خوبی از زبان انگلیسی داشته باشید. مدارک زبانی که توسط دانشگاه‌های انگلستان قابل قبول اند عبارتند از:


آیلتس آکادمیک

تافل IBT

Cambridge Advanced و Cambridge proficiency

ESOL

PTE آکادمیک


به طور معمول، اورال نمره‌ی آیلتس مورد نیاز در مقطع لیسانس ۶ و در مقاطع فوق لیسانس و دکترا ۶.۵ تا ۷ است. البته در دانشگاه‌های برتر انگلستان مانند دانشگاه آکسفورد، کمبریج و... معمولا نمره‌ی زبان بالاتری مورد نیاز است.

مهلت درخواست


در اینجا برخی از مهم ترین ددلاین‌هایی که باید در هنگام درخواست برای دانشگاه مد نظرتان در انگلستان در نظر بگیرید آورده شده است:
۱۵ اکتبر: ددلاین اپلای دوره های پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی

۲۶ ژانویه: ددلاین UCAS برای دانشجویان اتحادیه اروپا

۳۰ ژوئن: آخرین مهلت برای دانشجویان بین‌المللی از یک کشور غیر اتحادیه اروپا.  بسیاری از دانشگاه ها ددلاین‌های متفاوتی برای دانشجویان بین‌المللی (به ویژه برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی) دارند. این ددلاین‌ها را می‌توانید در وب سایت دانشگاه‌ها بررسی کنید.

آگوست: دانشگاه‌ها ظرفیت‌های باقی‌مانده خود را برای متقاضیانی که دیر اقدام کرده‌اند باز می‌کنند 


قدم بعدی پس از دریافت نامه‌ی پذیرش از دانشگاه‌ چیست؟
پس از دریافت پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه‌ شما بایستی مراحل زیر را طی کنید:
o بیمه درمانی تهیه کنید
o برای ویزای دانشجویی انگلستان اقدام کنید
o برخی از دانشگاه‌های انگلستان از شما می‌خواهند قبل از ورود به این کشور، از طریق وب‌سایت دانشگاه پیش‌ثبت‌نام (Pre- Enrol) کنید و بخشی از شهریه‌ی دانشگاه را بپردازید


دانشگاه ها

دانشگاه‌های انگلستان:


دانشگاه‌های انگلستان هرساله در رده‌ی بهترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند. برخی از این دانشگاه‌ها عبارتند از:


هزینه های تحصیل

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین المللی از حدود 10000 پوند (~ 14130 دلار آمریکا) شروع می شود و بسته به رشته و دانشگاه تا 38000 پوند (~53700 دلار آمریکا) یا بیشتر برای رشته‌های علوم پزشکی ادامه دارد. در تمامی مقاطع، تحصیل در رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی کمترین هزینه را دارند، در حالی که رشته‌های آزمایشگاهی و بالینی به طور قابل توجهی گران‌تر هستند. 

میانگین کل هزینه تحصیل در بریتانیا حداقل 22200 پوند (31380 دلار آمریکا) در سال تخمین زده می شود که البته تحصیل در لندن معمولا گران‌تر است.


هزینه های زندگی

بنا بر شرایط فعلی ویزای دانشجویی انگلستان، شما باید حداقل 1015 پوند (1435 دلار آمریکا) در حساب بانکی خود برای هر ماه که قصد اقامت در انگلستان - در شهری خارج از لندن – را دارید داشته باشید. بنابراین، این مبلغ 12180 پوند (17200 دلار آمریکا) در سال می‌رسد. اگر می‌خواهید در لندن تحصیل کنید، باید بودجه بسیار بیشتری داشته باشید: حداقل 1265 پوند (~ 1800 دلار آمریکا) در ماه، معادل 15180 پوند (21500 دلار آمریکا) در سال.

البته می‌توانید با استفاده از تخفیف‌های دانشجویی هزینه‌های زندگی در انگلستان را مقرون به صرفه‌تر کنید. برای مثال، دانشجویان بالای ۱۸ سال در لندن می‌توانند یک کارت دانشجویی Oyster دریافت کنند که به آنها 30٪ تخفیف برای کارت‌های سفر و اتوبوس/تراموا می‌دهد.  همچنین دانشجویان در سراسر کشور انگلستان می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای ناچیز برای NUS Extra Card درخواست دهند که به آنها برای خرید برخی از اجناس تخفیف می‌دهد.


بورسیه تحصیلی

بورسیه‌های تحصیلی توسط دولت بریتانیا و موسسات مختلف خصوصی و دولتی ارائه می‌شود. بورسیه‌های دولتی در مقایسه با بورسیه‌های دانشگاهی به طور معمول رقابتی‌ترند. هنگام درخواست برای هر یک از این بورسیه‌ها، مطمئن شوید که شرایط درخواست و ددلاین آن را به دقت بررسی کرده‌اید.

مهمترین معیار برای اکثر بورسیه‌ها، سطح علمی خوب و کسب نمرات بالا است. با این حال، می‌تواند به عواملی مانند شهر، رشته و مقطع انتخابی شما نیز بستگی داشته باشد. در برخی بورسیه‌ها، فعالیت‌های فوق برنامه و داوطلبانه نیز می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد. به خاطر داشته باشید که هر بورسیه معیارهای خود را دارد. برخی ازآن‌ها به طور اتوماتیک لحاظ می‌شوند و برای برخی می‌بایست درخواست دهید و شرایط خاصی را برآورده کنید. به عنوان مثال، در برنامه های پژوهش محور، ممکن است لازم شود تکالیفی (Assignment) را نیز ارسال کنید.

 

در نظر داشته باشید که به طور کلی بورسیه‌های تحصیلی انگلستان بسیار رقابتی هستند. بعلاوه، اکثریت آنها برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته می‌شوند.


شرایط کار در انگلستان

شما در حین تحصیل فقط به صورت پاره وقت مجاز به کار در انگلستان هستید. به عنوان یک دانشجوی بین المللی، در طول دوره تحصیلی خود هر هفته تا ۲۰ ساعت اجازه‌ی کار دارید. البته در طول تعطیلات و تابستان چنین محدودیتی برای شما وجود ندارد.

 

در انگلستان، به ویژه در شهرهای بزرگ مانند لندن، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به راحتی شغل پاره وقت پیدا کنند.  برخی از دانشگاه‌ها ممکن است فقط به شما اجازه کار در محوطه دانشگاه را بدهند، اما جای نگرانی نیست زیرا همچنان گزینه‌های زیادی برای شما وجود دارد. در طول تابستان، استادان ممکن است به دنبال دستیاران پژوهشی باشند، یا در یک مرکز دانشگاهی مانند کتابخانه نیروی کار مورد نیاز باشد انجمن ملی خدمات اشتغال دانشجویی راهنمایی‌های مفیدی برای دانشجویان بین المللی که به دنبال کار پاره وقت هستند دارد.


انواع مشاغلی که در حین تحصیل مجاز به انجام آنها نیستید:

خوداشتغال یا دارای کار آزاد باشید

یک فعالیت تجاری را آغاز کنید

کار دائمی تمام وقت

ورزشکار حرفه ای از جمله مربی ورزش

به عنوان دندانپزشک یا پزشک در حال آموزش کار کنید، مگر اینکه در یک برنامه Foundation ثبت نام کرده باشید


قوانین جدید ویزای کار پس از تحصیل به شما این امکان را می دهد که پس از فارغ التحصیلی در انگلستان کار کنید.  از سپتامبر سال 2020، هر دانشجویی که در یکی از دانشگاه‌های انگلستان ثبت نام کند، می تواند پس از فارغ التحصیلی تا 2 سال در بریتانیا مانده و به دنبال کار مرتبط با مدرک یا دوره‌ی خود باشد. پیش از این، فارغ التحصیلان تنها چهار ماه فرصت داشتند که در انگلستان بمانند و به دنبال کار بگردند. با قوانین جدید ویزای فارغ التحصیل، این مدت به 2 سال افزایش یافته است.  


مراحل تحصیل در انگلستان

ویزای Tier4یا همان ویزای دانشجویی انگلستان به دو دسته ویزای Tier4 General و ویزای Tier4 Child تقسیم می شود. ویزای Tier4 جنرال برای افراد از سن 17 سال و 6 ماه به بالا می باشد و افراد با سن کمتر از 17 سال و 6 ماه برای ویزای Tier4 child می توانند اقدام کنند. اگر بتوانید از یک مدرسه، دانشگاه یا کالج در انگلستان پذیرش بگیرید و به مهارت های زبان انگلیسی مسلط باشید می توانید برای ویزای Tier4 اقدام کنید.


طبق قوانین اداره مهاجرت انگلستان شما می بایست سه ماه قبل از شروع ترم تحصیلی خود برای دریافت ویزای Tier4 اقدام نمایید. سه هفته پس از روزی که به سفارت مراجعه کردید جواب ویزای خود را دریافت خواهید کرد.


برای دریافت ویزای Tier4، اگر از خارج از انگلستان اقدام می کنید، می بایست ۳۲۸ پوند پرداخت نمایید. همچنین به ازای هر نفر همراه باید ۳۲۸ پوند پرداخت کنید. هزینه بیمه نیز باید پرداخت شود. اگر به صورت آنلاین درخواست ویزای تحصیلی را ارائه می دهید، وقتی به قسمت مربوط به پرداخت مبلغ می رسید ۳۰ دقیقه به طور زمان دارید توسط credit cards مبالغ مورد نظر را پرداخت نمایید. اگر از سفارت انگلستان در حال اقدام هستید می بایست مبالغ مورد نظر را در روز سفارت همراه داشته باشید تا پرداخت نمایید.


پس از دریافت پذیرش به شما نامه ای تحت عنوان CAS (Confirmation of Acceptance for Studies) دریافت خواهید کرد، که باید به همراه سایر مدارک به سفارت انگلستان تحویل داده شود و در خواست ویزای تحصیلی را مطرح نمایید. این نامه به مدت 6 ماه اعتبار دارد.


دقت کنید که ویزای انگلستان از نوع امتیازبندی بوده و برای ویزای General دارای چهل امتیاز و برای ویزای Child دارای 30 امتیاز می باشد. کسب تمام امتیازات برای اخذ ویزا الزامی است. امتیاز بندی ویزای تحصیلی انگلستان به شرح زیر می باشد.

ویزای تحصیلی و همراه

دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در انگلستان به صورت تمام وقت تحصیل کنند، ملزم به دریافت ویزای دانشجویی (Tier 4) هستند. شما می‌توانید 3 ماه قبل از شروع دوره‌ی آموزشی‌تان برای ویزای تحصیلی در انگلستان اقدام کنید.  اگر از خارج از بریتانیا برای ویزای دانشجویی درخواست می‌دهید، باید 335 پوند بپردازید.

هنگام درخواست ویزای دانشجویی باید موارد زیر را ارائه دهید:

پاسپورت فعلی یا سایر مدارک معتبر مسافرتی

تاییدیه پذیرش تحصیلی (CAS) از ارائه دهنده دوره‌ تحصیلی

دو قطعه عکس ۵/۴ * ۵/۳

پرینت گردش مالی ۶ ماه اخیر

اثبات تمکن مالی:

o 1334 پوند در ماه (تا 9 ماه) برای دوره‌های آموزشی در لندن

o   1023 پوند در ماه (تا 9 ماه) برای دوره‌های آموزشی خارج از لندن

شما باید این پول را حداقل برای 28 روز متوالی داشته باشید. اگر کمتر از 18 سال دارید: 

مدرکی مبنی بر رضایت والدین یا سایر قیم‌های قانونیتوجه کنید که ممکن است بسته به شرایط شما مدارک دیگری نیز لازم باشد.

 اگر نیاز به ارائه اطلاعات بیومتریک (اثر انگشت و عکس) در مرکز درخواست ویزا باشد، برای ویزای خود به یک صفحه خالی در پاسپورت خود نیاز دارید.  در هنگام درخواست برای ویزا به شما گفته می‌شود که آیا لازم است این کار را انجام دهید یا خیر.

اگر کمتر از 18 سال دارید، به رضایت کتبی از هر دو والدین یا قیم قانونی (یا یکی از والدین در صورت انحصار مسئولیت آنها) نیاز دارید.  این باید شامل رضایت آنها برای موارد زیر باشد:

درخواست ویزای شما

طریقه‌ی سفر شما به انگلستان

اسکان و زندگی شما در انگلستان


 همچنین باید یک کپی از گواهی تولد خود (یا سند دیگری که توسط دولت صادر شده است) ارائه دهید که نام والدین شما در آن ذکر شده باشد.


اقامت بعد از تحصیل

پس از فارغ‌التحصیلی در انگلستان مسیرهای زیادی وجود دارد که می‌توانید طی کنید.  می‌توانید به دنبال شغل باشید، تحصیلات خود را ادامه دهید، یا کسب و کار خود را راه اندازی کنید. 

اگر تصمیم داشته باشید که پس از تکمیل تحصیلات خود در انگلستان بمانید و ویزای اقامت دائم انگلستان (Permanent Residency) را کسب کنید نیاز به ۵ سال کار پس از فارغ التحصیلی دارید. پس از آن می‌توانید برای ویزای ILR "" درخواست دهید که به شما وضعیت اقامت دائم را خواهد داد. شما همچنین ملزم به گذراندن آزمون دانش زندگی در انگلستان و آزمون زبان انگلیسی هستید و سابقه‌ی کیفری نیز نباید داشته باشید. دریافت ویزای ILR حدود شش ماه طول می کشد و پس از تکمیل فرایند، شما مقیم دائم انگلستان محسوب می‌شوید و مانند دیگر شهروندان انگلستان حقوقی به شما تعلق می‌گیرد.