تحصیل در مدارس شبانه‌روزی

تحصیل در مدارس شبانه‌روزی

10 دلیل که مدارس شبانه روزی به نفع فرزند شماست!


چرا می‌خواهید فرزندتان را به مدرسه شبانه‌روزی بفرستید؟ آیا از عملکرد او در مدرسه روزانه رضایت ندارید؟ این یکی از متداول‌ترین پرسش‌هایی است که در هنگام بررسی گزینه‌های مختلفی نظیر مدرسه خصوصی یا شبانه‌روزی برای والدین مطرح می‌شود. انتخاب نوع مدرسه از مهم‌ترین تصمیماتی است که جزئیات آن باید به دقت بررسی شود.  

تحصیل در مدارس شبانه‌روزی از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. دسترسی به منابع و امکانات تحصیلی و ورزشی مناسب و امکان مشارکت در فعالیت‌های متنوع فوق برنامه تنها چند نمونه از مواردی است که می‌توان در نظر گرفت. در واقع، مزیت حضور در این مکان‌های آموزشی به مراتب بیش‌تر از این‌ها است. در این مطلب، قصد داریم 10 دلیل اصلی مناسب بودن مدرسه شبانه‌روزی برای فرزندتان را با شما به‌اشتراک بگذاریم. پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.


مزایای تحصیل در مدارس شبانه‌روزی


از اصلی‌ترین مزایای تحصیل در مدارس شبانه‌روزی می‌توان موارد زیر را برشمرد:


۱- بهره‌گیری از دانش و تخصص بهترین آموزگاران


به‌طور سنتی، مدارس شبانه‌روزی آموزگارانی را استخدام می‌کنند که مدارک آن‌ها با مواد درسی مورد نظر مطابقت داشته باشد. بسیاری از مربیان و معلمان این مراکز از مدارج تحصیلی بسیار بالایی برخوردار بوده و سال‌ها در زمینه‌های تخصصی خود تدریس کرده‌اند. دانش بالا و سابقه قابل توجه این افراد نشان می‌دهد که آن‌ها به این مباحث علاقه‌مند بوده و فرآیند انتقال آن‌ها به نسل جوان را دوست دارند. با توجه به فضا و ارتباطات صمیمانه موجود در مدارس شبانه‌روزی، آموزگاران این مراکز برخلاف سایر همتایان خود در مدارس دولتی، روند تدریس را با فشاری به مراتب کم‌تر پیش برده و بیش از هر چیز تلاش می‌کنند دانش‌آموزان را به موضوعات مختلف علاقه‌مند کنند.


۲- دسترسی به بهترین امکانات ورزشی 


اغلب مدارس شبانه‌روزی، امکانات ورزشی قابل توجهی را در اختیار دانش‌آموزان خود قرار می‌دهند. تنوع بسیار زیاد رشته‌ها و تیم‌های ورزشی از مهم‌ترین عواملی است که محبوبیت این مراکز آموزشی را نزد خانواده‌ها و دانش‌آموزان دو چندان کرده است. از رایج‌ترین نمونه‌ها در این زمینه می‌توان به برخورداری از تیم‌های شنا، بسکتبال، والیبال، هاکی و اسکواش اشاره کرد. در بسیاری از موارد، امکانات ورزشی مدارس شبانه‌روزی با تجهیزات بهترین مراکز تناسب اندام تجاری برابری می‌کنند. تیم‌های ورزشی این مراکز غالبا برای شرکت در رقابت‌های منطقه‌ای و جهانی به نقاط مختلف دنیا سفر می‌کنند. برای مثال، می‌توان به تیم ورزشی Head of the Charles متعلق به دانشکده بازرگانی Henley اشاره کرد.


۳- دسترسی به بهترین امکانات هنری


در مدارس شبانه‌روزی، دسترسی به امکانات هنری گوناگونی نظیر تئاتر، موسیقی، رقص و هنرهای زیبا امکان‌پذیر است. گستردگی فرصت‌های یاد شده به‌اندازه‌ای است که برخی از این مراکز آموزشی، کلیساها و بناهای مذهبی بسیار زیبا، موزه‌های باشکوه، آمفی تئاترها و گروه‌های مختلف موسیقی از جمله دسته‌های کُر را در خود جا داده‌اند. همراهی با ارکسترهای کلاسیک و گروه‌های جاز فرصت کشف و استفاده از استعدادهای درخشان‌‌تان را در اختیار شما قرار می‌‌دهد.


۴- فرصتی استثنایی برای زندگی در محیط خارج از منزل


فاصله گرفتن از محیط امن و دوست‌داشتنی منزل کار ساده‌ای نیست. با این حال، دیر یا زود، به‌ویژه در دوران کالج یا در دوره دانشجویی ناچار به انجام این کار خواهید شد. بنابراین، بهتر است هر چه زودتر خود را برای زندگی در اجتماع و مواجهه با فراز و نشیب‌های آن آماده کنید. انجام این کار در کنار گروهی از هم‌سالان و تحت نظارت برترین مربیان و آموزگاران به مراتب ساده‌تر، کم خطرتر و دلپذیرتر خواهد بود.


۵- تمرکز بیش‌تر بر عمق یادگیری


مدارس دولتی غالبا بر امتحانات و آزمون‌های داخلی متمرکز بوده و برای پرداختن به عمق مطالب، فرصت کم‌تری را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند. این در حالی است که مدارس خصوصی و شبانه‌روزی عمدتا بر آزمون ورودی کالج تمرکز داشته و تلاش می‌کنند مواد درسی را به شکلی تحلیلی، گسترده و عمیق به شاگردان خود انتقال دهند. برای مثال، در یک مدرسه دولتی شما حداکثر یکی از نمایشنامه‌های شکسپیر را مطالعه می‌کنید. این در حالی است که در یک مدرسه شبانه‌روزی فرصت مطالعه 3 یا 4 نمایشنامه شکسپیر فراهم شده و مفاهیم آن به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.


۶- هم‌نشینی با دانش‌آموزانی با اهداف بزرگ


علاقه به یادگیری عمیق مطالب و آمادگی برای حضور در بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌ها از مهم‌ترین دلایل انتخاب مدارس شبانه‌روزی خصوصی به حساب می‌آید. در چنین مراکزی شما با هم‌کلاسی‌هایی احاطه می‌شوید که اهداف بزرگی داشته و در مسیر موفقیت گام برمی‌دارند. برخی از این مدارس در پذیرش و ثبت‌نام دانش‌آموزان سخت‌گیری می‌کنند. معاشرت و هم‌نشینی مداوم با چنین افرادی به گستردگی هر چه بیش‌تر افق دید شما نیز کمک خواهد کرد. 


۷- دسترسی به کتابخانه‌ها و مراکز رسانه‌ای پیشرفته


مدارس قدیمی معمولا دارای کتابخانه‌های سنتی وسیعی هستند که غالبا از کتابخانه بسیاری از کالج‌ها هم مجهزترند. از سوی دیگر، در بسیاری از موسسات امروزی این مکان‌ها جای خود را به مراکز رسانه‌ای داده و مفهوم کتابخانه اساسا متحول شده است. این در حالی است که اغلب مدارس شبانه‌روزی نیاز به مطالعه نسخه‌های چاپی و دسترسی به فناوری‌های مدرن را به‌طور هم‌زمان مورد توجه قرار داده و هر دوی این موارد را به شکل قابل قبولی با یکدیگر ادغام کرده‌اند. بنابراین، در بیش‌تر این مدارس خصوصی، نه تنها به یک کتابخانه مجهز با انبوهی از کتاب‌های چاپی دسترسی خواهید داشت؛ بلکه، بهترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات رسانه‌های نیز در اختیارتان قرار می‌گیرند.


۸- تمرینی عالی برای مسئولیت‌پذیری


حضور در مدارس شبانه‌روزی را می‌توان گامی موثر در مسیر استقلال و بلوغ دانست. بی‌تردید زندگی در جامعه مستلزم کنار آمدن با دیگران و پذیرش مسئولیت اعمال و رفتارهای خویش است. این امر تا اندازه زیادی از طریق رعایت انضباط و آشنایی با قوانین و مقررات حاکم بر اجتماع امکان‌پذیر خواهد بود. مطمئن باشید، اصول و درس‌هایی که در مدارس شبانه‌روزی می‌آموزید پایه‌ای مستحکم برای دوران بزرگسالی خواهند بود. مهم‌تر این که به‌واسطه سپری کردن زمانی طولانی و تجربیاتی مشترک در طول تحصیل در مدرسه شبانه‌روزی روابط دوستانه پایداری را برقرار می‌کنید. این به معنای پیدا کردن دوستانی است که تمام عمر با آن‌ها در ارتباط خواهید بود. ایجاد شبکه‌ای از دوستان وفادار که شما را درک کرده و به شما اهمیت می‌دهند از دلگرم‌کننده‌ترین مزایای حضور در این موسسات است.


۹- تحصیل در کلاس‌های کم‌جمعیت


در کلاس‌های 30 تا 40 نفره مدارس دولتی، احتمالا دانش‌آموزان تنها یک عدد بوده و هویت آن‌ها قابل تفکیک نخواهد بود. واقعیت این است که در مدارس دولتی فقط زمانی توجه افراد به شما جلب می‌شود که خیلی باهوش یا خیلی بازیگوش باشید! از سوی دیگر، کلاس‌های مدارس شبانه‌روزی معمولا با حضور 10 تا 15 دانش‌آموز تشکیل می‌شوند. در چنین کلاس‌های کم‌جمعیتی شما از توجه کافی برخوردار بوده و لازم است در کلیه فعالیت‌های کلاسی شرکت کنید. در واقع، در این کلاس‌ها جایی برای پنهان شدن وجود ندارد! به‌طور معمول، مدارس شبانه‌روزی خصوصی چندان بزرگ نبوده و اغلب آن‌ها بین 350 تا 500 دانش‌آموز دارند. البته، مدارسی نظیر Exeter با حدود 1000 دانش‌آموز از این قاعده کلی مستثنا هستند.


۱۰- محبوبیت دانش‌آموزان باهوش و علاقه‌مند به یادگیری


در یک مدرسه دولتی، درس‌خوان بودن و باهوش بودن مزیتی به حساب نمی‌آید؛ در عوض، دانش‌آموزان علاقه‌مند به یادگیری در مراکز آموزشی دولتی معمولا طرد می‌شوند! این در حالی است که در یک مدرسه شبانه‌روزی این دانش‌آموزان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده و مورد احترام همگان قرار می‌گیرند. چرا که اغلب افراد به دلیل برخورداری از امکانات متمایز و علاقه بسیار زیاد برای یادگیری در بالاترین سطوح به این مدارس مراجعه می‌کنند.
سخنی پایانی


در این مطلب، برخی از اصلی‌ترین مزایای حضور در مدارس شبانه‌روزی را با شما به‌اشتراک گذاشتیم. قطعا، ادامه تحصیل در این مراکز آموزشی از فواید دیگری نیز برخوردار است. به خاطر داشته باشید، برای ثبت‌نام در این مدارس لازم است حداقل 18 ماه قبل از شروع سال تحصیلی مورد نظر اقدام کنید. بنابراین، توصیه می‌کنیم مدرسه شبانه‌روزی مورد نظر خود را هر چه زودتر انتخاب کنید.